PS 139 Trophy Case

All Logo 3x3 _last 3-3.jpg
 

2011 - 2012:

  • Elementary Nationals

    • K5 U900, 1st Place Team

    • K3 U800, 12th Place Team

  • State Championships

    • Elementary Championship, 5th Place Team

    • Elementary Reserve, 1st Place Team

    • Elementary Reserve, Jayvon Bullock, 3rd place

    • Elementary Reserve, Ronan Schneider, 6th place

    • Elementary Reserve, Robbie Galpern, 10th place

2012 - 2013:

  • K-12 National Grade Championships  

    • 5th Grade, 5th Place Team

  • Elementary Nationals

    • K5 U900, 7th Place Team

    • K5 Championship, 15th Place Team

  • State Championships  

    • Elementary Championship, 5th Place Team

    • Elementary Reserve, 1st Place Team

    • Elementary Reserve, Abe Brown, 2nd place (tied for 1st)

    • Elementary Reserve, Declan Rush, 3rd place

    • Elementary Reserve, Jordan Garcia, 5th place

    • Elementary Reserve, Sezer Benoit-Savci, 8th place

    • Elementary Reserve, Ethan Inniss, 12th place

2013 - 2014:

  • Elementary Nationals  

    • K5 Championship, 14th Place Team

    • K6 U1000, 23rd Place Team

    • K3 U800, 19th Place Team

  • City Championships  

    • Elementary Varsity, 12th Place Team

    • Elementary Junior Varsity, 3rd Place Team

    • Elementary Junior Varsity, Leesean Joseph, 7th place

    • Elementary Novice, 10th Place Team

    • Elementary Junior Varsity, Alexander Pierre Joy, 9th place

  • State Championships  

    • Elementary Championship, 10th Place Team

    • Elementary Reserve, 10th Place Team

    • Primary Reserve, 4th Place Team

2014 - 2015:

  • Elementary Nationals  

    • K5 Championship, 18th Place Team

    • K5 U900, 4th Place Team

    • K3 U800, 19th Place Team

  • City Championships

    • Elementary U1200, 12th Place Team

    • Elementary U700, 9th Place Team

    • Elementary U700, Alexander Pierre Joy, 1st place

  • State Championships

    • High School Reserve, 8th Place Team

    • High School Reserve, Rohit Mehandru, 5th place

    • Elementary Reserve, 4th Place Team

    • Primary Reserve, 5th Place Team

    • Primary Reserve, Emma Adams, 2nd place

2015 - 2016:

  • K-12 National Grade Championships  

    • 3rd Grade, 8th Place Team

    • 3rd Grade, Ellis Wong, tied for 20th place

  • Elementary Nationals  

    • K5 Championship, 10th Place Team

    • K5 U900, 7th Place Team

    • K5 U900, Ngawang Sherpa, tied for 17th place

    • K5 U900, Vivian Gore, tied for 17th place

    • K3 U800, 6th Place Team

    • K3 U800, Dana Flores-Zeledon, 12th place

  • City Championships  

    • Elementary Championship, 16th Place Team

    • Elementary U1400, 4th Place Team

    • Elementary U1000, 11th Place Team

  • State Championships  

    • Elementary Championship, 11th Place Team

    • Elementary Intermediate, 3rd Place Team

    • Elementary Intermediate, Alexander Pierre Joy, 10th place

    • Elementary Reserve, 7th Place Team

2016 - 2017:

  • K-12 National Grade Championships

    • 4th Grade, 10th Place Team

  • Elementary Nationals

    • K6 U1400, 4th Place Team

    • K6 U1400, Ellis Wong, 8th place

    • K6 U1000, 11th Place Team

    • K6 U1000, Asmit Gurung, tied for 24th place

  • City Championships  

    • Elementary U1500, 3rd Place Team

    • Elementary U1500, Aayushma Rai, 2nd place

    • Elementary U1500, Ellis Wong, 9th place

    • Elementary U1100, 5th Place Team

    • Elementary U700, 10th Place Team

    • Elementary U700, Beatriz Rush, 9th place

    • Elementary U700, Ruby Sering Pearce, 11th place

  • Mayor’s Cup

    • Elementary Open, 3rd Place Team

  • State Championships  

    • Elementary Intermediate, 3rd Place Team

    • Elementary Intermediate, Emma Adams, 10th place

    • Elementary Reserve, 5th Place Team

    • Primary Intermediate, 7th Place Team

2017 - 2018:

  • K-12 National Grade Championships  

    • 5th Grade, 9th Place Team

  • Elementary Nationals

    • K5 Championship, 6th Place Team

    • K5 U1200, 3rd Place Team

    • K5 U1200, Kalsang Nangchung, 1st place

    • K5 U900, 17th Place Team

    • K5 U900, Leo Winawer-Stein, tied for 29th place

  • City Championships

    • Elementary U700, 15th Place Team

    • Elementary U1100, 10th Place Team

    • Elementary U1500, 3rd Place Team

    • Elementary U1500, Ellis Wong, 9th place

  • Mayor’s Cup

    • Elementary Open, 1st Place Team

    • Elementary Open, Aayushma Rai, 9th place

    • Elementary Open, Ellis Wong, 13th place

  • State Championships  

    • Elementary Intermediate, 2nd Place Team

    • Elementary Intermediate, Emma Adams, 5th place

    • Elementary Intermediate, Dana Flores Zeledon, 8th place

    • K5 Intermediate, 2nd Place Team

    • K5 Intermediate, Tenzing Jyanchub, 1st place

    • K5 Reserve, 8th Place Team

    • K5 Reserve, Lata Bhattarai, 6th place

2018 - 2019:

  • Mayor’s Cup

    • Elementary Championship - 10th Place