2018 State Championship Report

The 51st Annual NY State Championships were very special for ICN programs across the board. With 86 players representing school programs from PS 11, PS 116, PS 33, PS 111 and PS 59 it was by far our largest State Championship contingent to date.

 Biggest ICN Upset Win!

Biggest ICN Upset Win!

Our ICN team room played host to each individual programs competitive preparation, analysis and celebrations. There was a tremendous competitive energy along with a collective network wide spirit of encouragement, support and community that really added to the overall experience.

We also created an ICN wide biggest upset contest (shown above) that was won by PS 59's Arko with a 366 point upset win!

ICN programs won a collective 12 team trophies, 11 individual trophies and an incredible TWO State Championships! 

In the end, there was excellence abound, shared laughs and tears, many new friends made and memories to last a lifetime!

Coaches
Coaching.jpeg

Team Trophies:

K/1 Reserve:

  • PS 33 - State Champions!

K/1 Championship:

  • PS 11 - 5th Place Trophy 

Primary Reserve

  • PS 33 - 3rd Place Trophy 
  • PS 59 - 4th Place Trophy 
  • PS 11 - 10th Place

Primary Championship:

  • PS 59 - 3rd Place Trophy 
  • PS 11 - 6th Place Trophy 

Elementary Reserve: 

  • PS 33 - State Champions!
  • PS 11 - 3rd Place Trophy 
  • PS 59 - 7th Place Trophy 
  • PS 116 - 16th Place
  • PS 111 - 18th Place

Elementary Intermediate: 

  • PS 33 - 6th Place Trophy 

Elementary Championship:

  • PS 59 - 10th Place
    PS 11 - 11th Place

Middle School Reserve:

  • PS 59 - 3rd Place Trophy 
  • PS 33 - 4th Place Trophy 

Individual Trophies: 

K/1 U 400:

  • Jacob Meyers - 6th Place
  • Royal Puritz - 8th Place

Primary Reserve:

  • Max Stark - 7th Place
  • Oliver Mak - 1st Place (U 400)
  • Avery Ballantyne - 2nd Place (U 300)
  • Kiaan Javeri - 2nd Place (U 200)

Primary Championship:

  • Cooper Ho - 6th Place

Elementary Reserve:

  • Aviel Urilov - 5th Place
  • Dylan Wu - 10th Place
  • Nikhil Marel - 2nd Place (U 400)
  • Sampson Anderson Robinson - 1st Place (U 300)
Russ Makofsky